Wybierz walute

Płatności on-line

dotpay b4 160x83

 

banner pl payments by pp 165x56

Odpowiedzi na poniższe pytanie dotyczą głównie storczyków hybrydowych i powstały z własnych doświadczeń, wiedzy książkowej, a także po wymianie doświadczeń kolekcjonerów. Jeśli mają Państwo swoje uwagi i chcieli by się nimi podzielić z innymi to prosimy nadsyłać je na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

 

Kiedy podlewamy storczyki?

Najprostszą zasadą jaką powinniśmy się kierować podlewając storczyki jest zawracanie uwagi na kolor ich korzeni (zwłaszcza u rodzaju Phalaenopsis). Roślina podlana ma korzenie soczysto zielone, a na ściankach doniczki widoczna jest skroplona para wodna. Po kilku lub kilkunastu dniach, gdy podłoże przeschnie korzenie stają się srebrzysto-szare. Odstęp pomiędzy podlewaniem będzie różny w zależności od mieszkania, temperatury w domu, pory roku, wielkości doniczki itp., dlatego nie zawsze trzymanie się schematu „podlewam storczyki raz w tygodniu” jest prawidłowe. Należy też pamiętać, że storczyki (zwłaszcza hybrydowe) mogą wytrzymać długi okres bez podlewania, a nadmiar wody jest dla nich szkodliwy,  więc jeśli mamy wątpliwości czy już podlać swoją orchidee, czy jeszcze nie, lepiej w takiej sytuacji poczekać jeszcze kilka dni.

 

Tak wyglądają korzenie Phalaenopsis przed i po podlaniu - widać różnicę w kolorze korzeni

przed   po

 

Jak podlewamy storczyki?

Najłatwiej podlać storczyka poprzez zanurzenie doniczki w naczyniu z wodą na około 10-20 minut, a następnie odsączeniu doniczki z resztek wody. Można też nalać trochę wody do osłonki i po kilkunastu minutach ją zlać (jest to w zasadzie metoda najbezpieczniejsza, gdyż zapobiega używaniu tej samej wody do kilku roślin). Nie podlewamy storczyków tak jak innych kwiatów – poprzez zwykłe nalanie odrobiny wody lub pod kranem, gdyż podłoże w którym rosną orchidee jest zbyt  przepuszczalne i tak nalana woda od razu wyleci z doniczki, nie pozostawiają wilgoci dla korzeni, dlatego metoda „przez zanurzenie” jest bardziej skuteczna.

Należy też pamiętać aby storczyk nie stał przez wiele dni w wodzie, gdyż to z pewnością doprowadzi do gnicia

 

Podlewanie przez zanurzenie w misce:

imag0792

 

Podlewanie do osłonki (proszę pamiętać o zlaniu nadmiaru wody po około 1 godzinie)

toomuchwater

 

 

Czym podlewać storczyki?

Storczyki najlepiej podlewać jest wodą z odwrócone osmozy. Są to specjalne filtry, które produkują całkowicie czystą, wolną od pierwiastków wodę (UWAGA: taka woda nie nadaje się do picia dla ludzi). Jest to rozwiązanie polecane dla osób, które mają dużą kolekcję storczyków

Drugą opcją jest woda przegotowana i odstana -  proces gotowania wytrąca znaczną część minerałów, które później opadają na dno naczynia (w przypadku bardzo twardej wody będzie nawet widoczny osad na dnie (dlatego mówimy woda przegotowana odstana). Pamiętajmy aby  odstaną wodę zlać ostrożnie do innego naczynia, a osad z dna wypłukać i wylać

Trzecim rozwiązaniem jest woda deszczowa – ale deszczówkę polecam tylko w rejonach o niskim zanieczyszczeniu powietrza (nie w miastach, gdyż może zawierać duża ilość zanieczyszczeń)

 

Jak nawozimy storczyki?

Obecnie na rynku jest szeroka gama hobbistycznycg nawozów mineralnych do storczyków, ich skład jest bardzo zbliżony, dlatego nie będę polecać żadnego w szczególności.

Oprócz nawozów mineralnych jest też nawóz naturalny na bazie Guano.

Storczyki nawozimy co drugie albo co trzecie podlewanie w okresie od wiosny do jesieni. Zimą nawożenie możemy wstrzymać lub zmniejszyć dawkę o połowę, chyba że storczyk akurat kwitnie, wówczas możemy go nawozić normalnie.

Dostępne na rynku mgiełki i preparaty do pielęgnacji storczyków służą do nawilżania korzeni powietrznych, nie są to nawozy.

 

Przegląd kilku dostępnych na rynku nawozów:

 

nawozyyyy

 

 

Czy storczyki muszą rosnąć w przezroczystych doniczkach?

W przezroczystych doniczkach powinny rosnąć storczyki głównie z rodzaju Phalaenopsis, których korzenie są zielone i pełnią funkcję fotosyntezy (wytwarzają substancje niezbędne do zycia rośliny) podobnie jak liście. Można je włożyć do osłonki, ale osłonka również powinna być transparentna. Pozostałe storczyki, o innym typie korzeni mogą być uprawiane w nieprzezroczystych pojemnikach.

Są także pewne rodzaje storczyków np. Stanhopea, których kwiatostany wyrastają do dołu, przebijając się przez podłoże (wykazują tak zwany geotropizm dodatni) i takie storczyki powinny być uprawiane w koszykach, aby kwiatostany miały swobodę wzrostu.

 

Co zrobić jak storczyk przekwitnie?

U storczyków z rodzaju Cambria, Miltonia Cattleya, Paphiopedilum, Oncidium itp. kwiatostan po przekwitnięciu zwykle zasycha i można go wtedy wyciąć.

Natomiast u storczyków z rodzaju Phalaenopsis kwiatostan zasycha całkowicie w rzadkich przypadkach, wiec dopóki pozostaje zielony warto go pozostawić. Mylnie została rozpowszechniona informacja o przycinaniu kwiatostanu nad 3 oczkiem – zabieg ten nie ma żadnego  praktycznego zastosowania. Jeśli pęd jest zielony zostawiamy go bez przycinania, może się wtedy rozgałęzić w dowolnym miejscu, lub kontynuować wzrost po kilku tygodniach. Gdy pęd zżółknie i zaschnie dopiero wtedy możemy go wyciąć

 

 

Legenda

S - duża, ukorzeniona sadzonka (ponad 2 lata do kwitnienia)
       
NFS - roślina zdolna do kwitnienia za około 1-2 lata
       
FS - roślina zdolna do kwitnienia, ale bez kwiatostanu
       
RK - roślina zamontowana na podkładce
 
Wiek roślin określany jest przez producentów przy zachowaniu optymalnych warunków uprawy.
Czas potrzebny do kwitnienia może się więc różnić (być krótszy lub dłuższy) u poszczególnych osób